Gazilik Onurumuzdur.
Gazilik onurumuzdur.
Coğrafya bazı ülkelere işgal ettiği konumu itibarı ile sorumluluklar yükler. O ülkenin bazı şehirlerine de vazifeler verir. Gaziantep bir Serhat şehri olarak içinde bulunduğu durum ne kadar kötü olursa olsun, her daim üzerine düşen görevi layığı ile yerine getirmiş, istilacılara geçit vermemiş, karşılık beklemeden vatanını savunmuş bir Türk şehridir.
Tarihte Antep dışında tek yumruk, tek bilek olmuş, ülkesini işgal edenlere karşı direnmiş, top yekûn ölümü göze almış başka bir halk, bir başka şehir yoktur.
Biz Antep harbinde elimizden alınmak istenen yurdumuzu yuvamızı “mor sümbüllü bağımızı bahçemizi” koruduk. Namusumuzu şerefimizi koruk. Cennetimizi işgal etmek isteyen zorbalara karşı direndik.
Onlar tankları, topları, uçakları, makinalı tüfekleri ve 20 binden fazla eli silahlı askerileri ile şehrimizi kuşattılar. 11 ay boyunca tepemize 80 binden fazla top mermisini fırlatıp şehrimizi harabeye çevirirken, bu şehrin nüfusunun yarısı şehit, yarısı gazi olmuştu.
İşgal kuvvetleri şehri kuşattıklarını sanırken biz imanımızla, cesaretimizle onlara karşı bu kutlu direnişimiz de her ağaç gerisini, her duvar arkasını, her sokak köşesini, her kaya dibini onların aşamayacağı surlar haline getirdik. Birkaç gün içinde şehri teslim alabileceklerini sanan güruh bir kez daha Türk’le tanıştı, korkuyu tattı.
Bu topraklar bizim vatanımız, Antep evimiz…Antep canımız, cananımız.
Antep hepimizin cenneti, özgürlük olmazsa olmazımız.
Antep bir tarihtir…Gaziantep Türk tarihinin en şerefli sayfalarından biridir.
Antep harbi; Azmin, imanın, vatan sevgisinin zaferdir. Gaziliğimiz çekilen ezanın, çilenin, vatana olan bağlılığımızın, bayrağımıza olan sevdamızın timsalidir
ANTEPİN HARBİ BİZİM KUTSAL DİRENİŞİMİZDİR.
KURTULUŞ GÜNÜ DÜĞÜNÜMÜZ, GAZİLİK UNVANI GURURUMUZ, GAZİLİK MADALYASI ONURURMUZDUR.
8 Şubat 1921 TBMM sinin Antep’e Gazilik unvanını verdiği gündür.
Gazilik unvanın verilişinin 98 yıl dönümünde bu güzel günde tüm Gazianteplileri, ben Gaziantepliyim diyenleri tebrik ediyor, vatanı milleti bayrağı için şahadet şerbeti içmiş şehitlerimizi, Hakkın rahmetine kavuşmuş gazilerimize minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz.
Ne mutlu türküm diyene!
Yazan:İ.Alisinanoğlu.