İstanbul Gaziantepliler Derneği’nde Yeni Dönem
İstanbul Gaziantepliler Derneği’nin Olağan Genel Kurulu Yenibosna Köşkeroğlu Restaurant’ta gerçekleştirildi. 24 Şubat 2019 Pazar günü yapılan genel kurulda Diş Hekimi Oya Öztan Peker başkanlık görevini Ali Uçar’dan devraldı.
2019-2021 dönemi için başkanlığa seçilen Oya Öztan Peker yaptığı konuşmada “İstanbul Gaziantepliler Derneği, İstanbul’da yer alan diğer Gaziantep dernekleri arasında en eski, en fazla üyesi olan öncü derneklerden biri. Derneğe başkan adayı olurken bu onurlu görevin hem sevincini hem de ağırlığını birlikte yaşıyorum.” dedi.
Derneğin sürekli yükselen bir değere sahip olması için her yönetim kurulunun bir sonrakine göre daha iyi olması gerektiğinin altını çizen Peker, yönetim kurulu olarak Dernek ve Gaziantep için var güçleri ile çalışacaklarını belirtti.
Peker sözlerini şöyle sonlandırdı: “Sevgili Başkanımız Ali Uçar 4 yıl boyunca Derneğimiz için maddi manevi hiçbir emeğini esirgemedin. Bizlere hem başkan hem her derdimize koşan ağabey oldun. Bu emaneti daha da değer katarak, daha da güçlendirerek bayrağı bir sonraki döneme devredeceğiz. Her şey için teşekkür ederiz.”
Başkan Oya Öztan Peker, 1932 yılında kurulan İstanbul Gaziantepliler Derneği tarihinde başkalığa seçilen ilk kadın oldu.
Yönetimi yeni başkana devir eden Ali Uçar

Bizler için büyük değerler ifade eden ve bu derneğe başkanlık yapmış lakin ebediyete intikal etmiş olan Gazi Akınal, Hasan Süzer, Fevzi Özçalışkan, Prof. Dr. Besim Üstünel ve diğer yönetim kurullarımızda görev yapmış, derneğimize hizmeti bulunan tüm Gaziantepli hemşehrilerimize Allah dan rahmet diliyor ve hepsini saygıyla anıyorum. Emek verip bizlere emanet ettikleri bu dernek içinde onlara ayrıca teşekkürü bir borç bildiğimi belirtmek istiyorum.
Ayrıca bir kısmı bugün aramızda bulunan ve bulunmayan, özellikle sağlık sorunu nedeniyle aramızda bulunamayan Prof. Dr. Asım Cenanı beye Allahtan acil şifalar diliyorum. Prof. Dr. Necmettin Sökücü, İnal Aydınoğlu, Reşit Göğüş, Necati Göksu, Tahir Tekin Öztan’a da huzurlarınızda yaptıkları hizmet ve çalışmalarından dolayı da tek tek teşekkür ediyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
Dört yıllık faaliyetleri kısaca özetleyen Uçar;
Yaptığımız etkinliklerde bizlere sponsor olan ve destek sunan tüm Gaziantepli hemşehrilerimize teşekkür ediyorum.
Sevgili Gaziantepli hemşerilerim, milli birlik ve beraberliğimizi koruduğumuz müddetçe, ortak akılla yönetimini başaracak hemşerilerimizin gayretleriyle başarılı olabiliriz. Bu nedenle birinci derecede sorumluluk ve görevin sivil toplum örgütlerine ve onların değerli yöneticilerine düştüğünü hiçbir zaman unutmamalıyız. Kısır ve benliğe dayanan çekişmeli anlayışlarla hiçbir yere varamayız.
En önemlisi de Gaziantep kültürünü, sanatını, ticaretini ve sanayisini, tüm bu alanlardaki özelliklerini ve başarılarını Türkiye’ye hatta dünyaya tanıtmaktır. Çabamız, Gaziantep’i gelecekte bölgesinde güçlü bir merkez haline getirmek olmalıdır.
Eksiklerimiz yok mu, olmayacak mı? Elbette ki olabilir. Geçmişin artı ve eksilerini birlikte paylaşıp geleceğin planlarını yapmanın çabası içinde birlik ve beraberliğimizi daha da güçlü kılmalıyız.
Bugün bizlere düşen, canları pahasına bu toprakları vatan yapan, şehit ve gazilerimizin emaneti olan Cumhuriyetimizi, ülkemizi ve şehrimizi birlik ve beraberlik içinde daha kalkınmış, daha çağdaş ve daha mutlu yarınlara ulaştırmaktır.
Sevgili hemşehrilerim; Bugün burada bizleri yalnız bırakmayan Türkiye’nin çeşitli illerinde Gaziantep’i temsil etmek için kurulmuş Gaziantepli derneklerin bir çatı altında toplanmasını sağlayan dernek ve federasyonumuzun değerli yöneticilerine çok çok teşekkür ediyorum.
Ayrıca, birlik ve beraberlik içinde yapılacak olan bu genel kurula katılan tüm derneğimizin üye olan hemşehrilerime de teşekkür ederek saygılar sunuyorum.
Bugün derneğimizin yeni yönetime seçilecek değerli başkan ve yönetim kurulu üyelerinin bu dernek için başarılı çalışmalar yapacaklarına şüphem yoktur. Şahsım olarak kendilerine katkı sunmak için tüm imkanlarımla yanlarında olduğumu da belirtmek istiyorum.
Değerli hemşehrilerim; Ben değil biz olursak çözmeyeceğimiz bir hiç sorunumuzun olacağına inanmıyorum.
Son cümlem olarak; 2015 – 2019 döneminde birlikte görev üstlendiğimiz değerli dostlarıma, özverili çalışmaları ve destekleri için yönetim kurulu arkadaşlarıma ve bize destek veren, katkı sunan siz Gaziantepli hemşerilerime hoşça kalın derken en içiten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.’’ Dedi
Yeni yönetim kurulu üyelerinin tanıtılmasından sonra genel kurul sona erdi